Mapa: Població urbana a Catalunya el 1900

El 1900 Catalunya tenia una població d'1.984.115, dels quals 1.052.977 (53%) vivien a la província de Barcelona.
Imatge destacada

| 26/11/2019 | Darrera actualització:


Distribució de la població a les ciutats de Catalunya l'any 1900
Distribució de la població a les ciutats de Catalunya l’any 1900

Gràfica població a les ciutats més poblades entre 1800 i 1975

CiutatComarca 1787/184219001975
BarcelonaBarcelonès 100.160 544.137 1.745.142
TortosaBaix Ebre 20.573 24.452 46.376
ReusBaix Camp14.51426.68159.095
Mataró Maresme 13.010 19.704 73.129
Lleida Segrià 10.390 21.432 90.884
TarragonaTarragonès9.90925.20778.238
OlotLa Garrotxa 9.383 8.33421.626
VicOsona9.19312.10525.906
GironaGironès8.84217.04150.338
ManresaBages8.421 23.252 57.846
VallsAlt Camp8.15512.62515.091
Vilanova i la GeltrúGarraf6.161 11.856 35.714
FigueresAlt Empordà5.71310.922 22.557
IgualadaAnoia 4.925 10.44227.941
CerveraSegarra4.8084.8406.023
RipollRipollès 4.780 5.88711.198
MontblancLa Conca de Barberà4.0985.7415.021
TerrassaVallès Occidental4.09220.360138.697
TàrregaL’Urgell3.9096.47710.281
BlanesLa Selva3.7834.96916.020
TrempPallars Jusà3.7144.8965.785
Vilafranca del PenedèsAlt Penedès3.6737.74917.546
BalaguerLa Noguera3.6344.93811.676
SitgesGarraf 3.5113.16211.451
BanyolesEl Pla de l’Estany3.5045.103 10.023
BadalonaBarcelonès3.47419.240162.888
FalsetPriorat 2.995 3.573 2.517
La Bisbal d’EmpordàBaix Empordà2.8134.7506.590
SolsonaSolsonès 2.7512.3045.346
Santa Coloma de FarnersLa Selva 2.660 5.0415.839
Lloret de MarLa Selva 2.5733.2427.064
El VendrellBaix Penedès 2.500 5.1038.903
GandesaTerra Alta2.316 3.767 2.807
CambrilsBaix Camp 2.306 2.653 7.295
SabadellVallès Occidental 2.212 23.294159.408
Sant Boi de LlobregatBaix Llobregat2.0935.31150.051
PuigcerdàCerdanya2.0362.8615.526
Móra d’EbreRibera d’Ebre2.0194.0653.638
La Seu d’UrgellAlt Urgell 1.917 3.5209.404
GranollersVallès Oriental 1.901 7.41930.066
Vielha e MijaranLa Vall d’Aran1.8991.9952.142
SortPallars Sobirà1.8712.4781.962
RubíVallès Occidental 1.816 4.400 25.461
BergaBerguedà1.8025.74712.285
Les Borges BlanquesLes Garrigues1.6914.254 4.991
AmpostaEl Montsià 1.674 4.226 12.746
Sant Feliu de LlobregatBaix Llobregat1.5793.31421.751
L’Hospitalet de LlobregatBarcelonès1.3614.948241.978
El Pont de SuertAlta Ribagorça1.1211.7022.982
Sant Cugat del VallèsVallès Occidental1.0102.12020.669
El Prat de LlobregatBaix Llobregat8792.80436.363
Mollet del VallèsVallès Oriental7682.13020.212
Cornellà de LlobregatBaix Llobregat 6952.19777.314
GavàBaix Llobregat 640 1.82524.213
Santa Coloma de GramanetBarcelonès 609 1.510 106.711
Espluges de LlobregatBaix Llobregat 5981.05729.474
ViladecansBaix Llobregat 5441.19424.483
CastelldefelsBaix Llobregat 48028913.219
Cerdanyola del VallèsVallès Occidental 284 928 19.945

Tots els articles del curs: Història de Catalunya (segle XX)

La Restauració borbònica a Catalunya (1874-1931)El Catalanisme polític i l'obrerisme al Nou-centsEls anys de la Mancomunitat de Catalunya (1914-1925)La triple crisi política i social de 1917La Dictadura de Primo de Rivera a CatalunyaLa caiguda d'Alfons XIII i la proclamació de la RepúblicaLa Segona República: el període constituentSegona República: la Catalunya autònoma (1932-1934)Els Fets del Sis d'Octubre de 1934El cop d'Estat de 1936 a Catalunya: les jornades del 18 al 19 de juliolLa Guerra Civil a Catalunya: la revolució de 1936La Guerra Civil a Catalunya: els Fets de Maig de 1937La Guerra Civil a Catalunya: la Batalla de l'Ebre i l'exiliCostos humans i polítics de la Guerra Civil a CatalunyaLa instal·lació del franquisme a CatalunyaLa Vaga de La Canadenca de 1919Actituds civils i eclesiàstiques al primer franquismeEl franquisme a Catalunya: exili republicà i oposició als anys 1940-5080 anys dels bombardejos feixistes a Barcelona[Documental] Barcelona en Tramvia el 1908[Llibre] Nosaltres, els comunistes catalansFranquisme i regionalisme conservador català: l'últim CambóMapa: Població urbana a Catalunya el 1900

Bibliografia recomanada:


Idiomes disponibles: