Mapa: Població de les ciutats d’Europa al segle XIX

La població urbana a Europa va créixer de forma considerable al llarg del segle XIX en la mesura que avançada la Revolució Industrial.
Imatge destacada

| 26/11/2019 | Darrera actualització:


Mapa Ciutats més poblades d'Europa al segle XIX
Mapa de les ciutats més poblades d’Europa a finals del segle XIX

Gràfic: Evolució del nombre d’habitants a les ciutats més poblades d’Europa entre el 1800 i el 1975

CiutatPaís180019001975
LondresRegne Unit861.0006.480.00010.500.000
IstanbulTurquia570.000900.0003.200.000
ParisFrança547.0003.330.0009.400.000
NàpolsItàlia430.000563.0001.900.000
VienaÀustria 271.800 1.769.137 1.619.885
MoscouRússia248.0001.120.00010.700.000
LisboaPortugal237.000363.0001.600.000
Sant PetersburgRússia220.0001.439.0004.280.000
AmsterdamPaïsos Baixos195.000510.0001.800.000
MadridEspanya182.000539.0004.150.000
BerlínAlemanya172.0002.707.0002.000.000
Venècia Itàlia 146.000171.000120.000
Roma Itàlia 142.000438.0003.600.000
Palerm Itàlia 135.000255.000672.000
HamburgAlemanya 130.000 705.738 1.717.383
MilàItàlia122.000491.0003.800.000
BarcelonaEspanya 121.815 533.000 1.745.142
MarsellaFrança 111.100 550.619 908.600
Sevilla Espanya 96.000148.000685.000
ManchesterRegne Unit95.000710.000430.000
LiverpoolRegne Unit94.500720.000600.000
LeedsRegne Unit 94.421 552.479 739.401
LyonFrança 88.919 459.099 456.716
EdinburghRegne Unit 82.560 303.638 466.761
PragaRepública Txeca77.00047.40001.275.000
EstocolmSuècia75.800300.523744.911
Brussel·lesBèlgica73.928183.686152.850
GlasgowRegne Unit 66.000 761.712 897.485
ToríItalia65.100329.691 1.167.968
VarsòviaPolònia63.400 711.988 1.315.600
DresdeAlemanya61.794396.146509.331
Budapest Hongria 57.100 861.434 2.026.543
RotterdamPaïsos Baixos 53.212 318.500 555.000
Granada Espanya 53.00075.000 190.429
AnversBèlgica 45.500 275.100 260.000
ColòniaAlemanya42.024372.2291.013.771
MunichAlemanya40.450 499.959 1.314.865
StuttgartAlemanya 36.041166.699632.947
LeipzigAlemanya 32.146 456.124 570.972
FrankfurtAlemanya 32.000 334.978 669.635
Atenes Grècia 30.600 181.000 3.300.000
Córdoba Espanya 28.000 52.000 235.632


Tots els articles del curs: Història Contemporània a Europa (segles XIX i XX)

Europa i el món colonial a finals del segle XVIIIL'Era napoleònica (1799-1815)El Congrés de Viena i la Restauració de l'ordre europeuCanvis socials i econòmics del segle XIXLiberalisme i nacionalisme al segle XIXLes revolucions de 1820, 1830 i 1848L'expansió del gran capitalisme industrialL'Europa de Bismarck i els estats-nació liberalsImperialisme i expansió colonial al segle XIXLa Primera Guerra Mundial (1914-1918)Conseqüències de la Primera Guerra MundialEl nou mapa territorial de l'Europa d'entreguerresRevolucions de Rússia i Alemanya (1917-1918)Les democràcies de l'Europa d'entreguerres: Gran Bretanya, França i AlemanyaArribada al poder del feixisme a ItàliaSistema imperial: el Pròxim Orient, l'Índia, el Japó i la XinaEstalinisme a l'URSS i l'ascens del Nazisme a Alemanya[Llibre] Capitalisme i democràcia 1756-1848El setge de Leningrad (1941-1944)Berlín: La Topografia del Terror (seu de la Gestapo)Mapa: Població de les ciutats d'Europa al segle XIXL'incendi que va destruir la República de Weimar

Bibliografia recomanada:


Idiomes disponibles: