Mapa: Distribució urbana de la població espanyola al segle XIX

El segle XIX la població a Espanya va augmentar, gràcies a la baixada de la mortalitat que va provocar inicialment una transició demogràfica, amb forts increments de la població, passant en els seus moments finals a una estabilitat demogràfica gràcies a la baixada de la natalitat.
Imatge destacada

| 25/11/2019 | Darrera actualització:


Mapa ciutats espanyoles segle XIX
Mapa de distribució de la població a les principals ciutats espanyoles a finals del segle XIX. Elaboració pròpia

Gràfic: Evolució de la població de les principals ciutats espanyoles

Ciutat1787/18421900
Madrid 157.397539.835
Barcelona 121.815587.411
Valencia103.918213.550
Sevilla80.598148.315
Málaga 68.271 131.063
Murcia 63.665111.693
Granada 61.61075.900
Zaragoza55.00098.125
Cádiz53.92269.191
Córdoba41.97658.275
Cartagena 33.59399.871
Jerez de la Frontera 33.104 63.473
Palma de Mallorca31.96563.937
Santiago de Compostela22.74924.120
Alcoi19.69732.053
Oviedo19.610 48.103
La Coruña19.41543.971
Valladolid 19.19168.789
Alacant19.02150.142
Elche18.06827.308
Almería17.80047.326
Jaén17.387 26.434
Las Palmas de Gran Canaria17.38244.517
Burgos15.92430.167
Castelló de la Plana16.95229.904
Santander 16.622 54.694
Gijón 16.558 47.544
Lugo13.98626.959
Salamanca13.786 25.690
Toledo13.580 23.317
Albacete13.143 21.512
Tarragona13.01423.423
Lleida 12.23621.432
Cáceres12.052 16.933
Badajoz11.71530.899
Pamplona11.67528.886
Palencia11.48015.940
Huesca10.57612.626
Bilbao10.23483.306
San Sebastián10.03637.812
Vitoria9.55330.701
Ciudad Real 9.300 15.255
Zamora8.87716.287
Girona8.17215.787
Huelva7.17321.359
Teruel7.16510.797
León7.07415.580
Logroño6.84319.237
Vigo 6.742 23.259
Segovia6.625 14.547
Cuenca6.62210.756
Ourense5.49015.194
Soria5.4007.151
Guadalajara 5.14711.144
Pontevedra4.14122.330
Ávila4.12111.885

Notes del quadre demogràfic:

Fonts consultades:


Tots els articles del curs: Història Espanya (segle XIX)

La Il·lustració espanyola del segle XVIIILa Guerra del Francès (1808–1814)L'Estat liberal: la Unió Liberal de Leopoldo O'DonnellLa crisi final del regnat d'Isabel II. L'oposició políticaEl Sexenni Democràtic (1868-1874)La Primera República espanyola (1873-1874)La Restauració espanyola i les eleccions: "el torn polític"Mapa: Distribució urbana de la població espanyola al segle XIX

Bibliografia recomanada:


Idiomes disponibles: